Poliklinika Barrandov Krškova 807 Praha 5 152 00 |
Oční ambulance
Tel.: 251 810 044Tel.: 251 086 288 Ortoptika Tel.: 251 086 281
|
|
Za průkaznou identifikaci bude po přechodnou dobu osmi let uznáno i zřetelné tetování, poté pouze mikročip. Mikročip musí odpovídat normám ISO 11784 a 11785. První norma stanoví přenosovou frekvenci 134,2 kHz a strukturu kódu. Druhá norma specifikuje aktivaci čipu, způsob přenosu a kódování informací.
Vstupem ČR do Evropské začal zákonitě vzrůstat význam technologie označování psů a dalších zvířat vnímavých na vzteklinu (koček, fretek) pomocí radiofrekvenčních identifikačních systémů. Jedná se o moderní a pro zvíře zcela neškodné značení. Hospodářská zvířata, chráněné druhy zvířat a zoo zvířata se takto značí již dlouho.
Základní komponenty radiofrekvenčního systému
Veterinární mikročip je tvořen kapslí z bioskla o rozměrech cca 2 x 11 mm, v níž je uložena anténa a vlastní identifikační kód. Tento kód je ve výrobě generován počítačem a je unikátní. Transponder je pasivní, nemá vlastní zdroj energie. Energii potřebnou k přenosu nesené informace získává z magnetického pole vyslaného anténou čtecího zařízení. Proto je jeho životnost prakticky neomezená. Implantovatelné transpondery pro identifikaci zvířat jsou dodávány v jednorázové sterilní jehle. Pomocí jednoduchého injekčního aplikátoru se aplikuje dle druhu označovaného zvířete.
Čtecí zařízení jsou dvojího druhu - stacionární a přenosná. Přenosná čtečka je napájena baterií, jejíž kapacita umožňuje minimálně 1000 čtecích cyklů bez nutnosti dobíjení. Čtečka pomocí antény vyšle dlouhovlnné elektromagnetické záření. Jakmile se transponder dostane do dosahu tohoto signálu, přijme energii a modulovanou do identifikačního kódu ji odrazí. Vyslaný kód transponderu je zachycen čtečkou a zobrazen na displeji. Součástí čtecího zařízení je paměť s kapacitou řádově tisíc a více kódů, kterou je možno členit. Zařízení pracuje samostatně nebo jej lze propojit s PC.
Další součástí systému je program, který umožňuje komunikaci s Centrální evidencí zvířat ČR, tvorbu osobních, lokálních, obecních, městských a regionálních databází označených zvířat. Software má dvě funkce - komunikační, umožňující přenos dat mezi čtečkou a PC (standard IBM) a podporu databází, umožňuje přiřazovat k automaticky nastaveným identifikačním kódům další vstupy.
Samotná centrální evidence zvířat (viz. www.identifikace.cz), slouží jak pro vkládání dat pořízených na aplikačních nebo sběrných pracovištích, tak pro vyhledávání kontaktní osoby (např. majitele zvířete) prostřednictvím přečteného identifikačního kódu. Vyhledávací funkce je přístupná na Internetu NON - STOP.
Obcím a městům, které mají problémy s toulavými a neevidovanými zvířaty umožňuje využití radiofrekvenčního identifikačního systému zefektivnění výběru poplatků a kontrolu majitelů psů. Usnadňuje financování provozu odchytových služeb a útulků pro opuštěná a zatoulaná zvířata. Legislativní rámec pro nové vyhlášky stanoví zákon 77/2004 Sb., kterým se mění zákon 246/1999 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.
Informují: JUDr. Tomáš Koníček a JUDr. Pavel Kocábek, odbor prevence kriminality MV
Ortoptika funguje nadále s přesným dodržováním přiděleného času kontroly.
Aplikace kontaktních čoček probíhá od 1.10.2023 každý pátek v 1.p. po předchozím objednání. Zraková terapii opět otevřena, objednávejte se prosím na fv.barrandov@seznam.cz Sledujte na webu změny ordinační doby našeho pracoviště.